Tradiční celostátní konference ambulantní péče se již po šesté konala 18. 10. 2022 v Praze. Ústředním tématem se stalo onemocnění covid 19 a stále výraznější podíl telemedicíny.
Pro účastníky však byly připraveny tři bloky odborných přednášek z mnoha dalších oborů, především revmatologie, a dvě sekce s praktickými workshopy ((UZV v ordinaci praktika a kardiopulmonální resuscitace se základními pomůckami).
Anna-Karin Edsted Bonami, generální ředitelka Doctrin AB upozornila, že telemedicína nemá být náhradou fyzické medicíny, ale jejím doplňkem a nadstavbou, která umožní její zefektivnění. Platformu Doctrin této přední švédské technologické společnosti využívá zdravotnická skupina EUC, významný průkopník telemedicíny v ČR, jejíž zástupce Tomáš Doležal na konferenci hovořil o využívání zahraničních zkušeností v české ambulantní praxi.
Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. jako jedna z nejvýznamnějších tváří boje proti covidu hovořil o poučení, které by z předchozích vln mělo vzejít, a na přehledných grafech a modelacích doložil, kde úřady udělaly chybu navzdory doporučením odborníků. Před nadcházející sezónou respiračních onemocnění zněla jeho překvapivá zjištění obzvlášť varovně.
V odpoledním bloku pak na tuto problematiku navázala MUDr. Jana Vyskočilová z EUC Kliniky Plzeň, která se věnovala neinvazivní ventilaci u postcovidového syndromu. Pomocí precizní kazuistiky prokázala nutnost rychlé reakce ještě v akutním stádiu onemocnění covid -19, která může zabránit rozsáhlému poškození zdraví.
Ve druhém bloku rovněž vystoupil prof. PhDr. Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN. Jeho vystoupení bylo věnováno nejen historii oboru, ale nabídlo i praktické využití v podobě přehledu současného úspěšného organizačního schématu adiktologických a dorostových ambulancí v ČR. Umožní tak nasměrovat klienty k odborné péči, která má zásadní význam, neboť problematika spojená s tímto oborem stále více ovlivňuje celou společnost.
Souvisejícím tématem byla další přednáška, v níž se doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc., dr.h.c. věnovala domácímu násilí z pohledu ambulantní péče. Připomněla, že právě v ordinacích je třeba už při intuitivním podezření vždy položit dotaz na násilí. Zdůraznila také význam dostupně uložených brožurek a letáků.
MUDr. David Suchý, Ph.D. z FN Plzeň jeden z předních expertů na revmatická onemocnění, hovořil o onemocnění polymiagia rheumatica, typickému pro populaci nad 50 let věku, jako o často opomíjené diagnóze, u níž neexistuje specifický test k jejímu prokázání. Proto je nutné vyloučení ostatních zánětlivých revmatických onemocnění a jiných příčin bolestí. Připomněl význam edukace, protože část pacientů musí být léčena glukokortikoidy i déle než dva roky.
Koho odeslat k revmatologovi? Na tuto otázku odpověděl další významný odborník oboru MUDr. Jan Voříšek z FN Plzeň v přednášce o zánětlivých revmatických onemocněních s postižením axiálního skeletu. Upozornil na často zdánlivě nesouvisející projevy těchto nemocí i na fakt, že od prvních bolestí zad do stanovení diagnózy uplyne v průměru devět let.
Generálním partnerem konference byla skupina EUC, největší poskytovatel ambulantní péče v ČR, pořadatelem a organizátorem agentura We Make Media.
Široké spektrum témat, nové znalosti a trendy, konkrétní postupy v užitečných workshopech – taková byla již 5. celostátní konference ambulantní péče, která proběhla 14. září v Praze.
Setkání lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků se kvůli pandemii chystalo dva roky, a tak kromě poznatků z dobré medicíny přineslo účastníkům i dobrý pocit ze setkání, jak v úvodu upozornila MUDr. Barbara Taušová, MBA, předsedkyně odborné rady zdravotnické skupiny EUC, za jejíž podpory se konference konala.
Motto konference – účastníkům souhrnně podat nové trendy v ambulantní péči – se promítlo do všech témat prezentovaných předními odborníky daného oboru, kteří navíc ochotně odpovídali na všechny dotazy v bohatých diskuzích. V rámci dopoledního bloku pod titulem Nové poznatky pro naši praxi vystoupili prof. MUDr. Jan Daneš, CSc., s tématem ke screeningu a diagnostice karcinomu prsu, prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., s tématem fibrotizujících intersticiálních plicních procesů a prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., s přehledem nových skupin léků pro terapii diabetu 2. typu. Závěr patřil prof. MUDr. Vladimíru Paličkovi, CSc., dr. h. c., a roli ambulantních specialistů v péči o pacienty s osteoporózou.
Odpolední část zahájila aktuální témata distanční péče. Mgr. Daniel Soukup, MBA, shrnul světové trendy v digitalizaci, MUDr. Petra Bomberová Kánská hovořila o praxi v ordinaci praktika.
Zkušenostem z praxe se věnoval také MUDr. Aleš Kočár s přednáškou o možnostech využití systémové enzymoterapie a dále MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka, s důležitým shrnutím současných poznatků o onemocnění vyvolaném SARS-CoV-2.
Součástí konference, kterou pořádala agentura We Make Media, se již tradičně stalo předání výročních cen prof. MUDr. Františka Kölbela, DrSc., za mimořádný přínos pro zdravotnictví. Letos ji získala v kategorii nelékařského personálu Lucie Michalů z lékařské pohotovosti EUC Kliniky Praha, v kategorii lékařů MUDr. Martin Hospodka, alergolog z Canadian Medical. Letos byla udělena rovněž cena za celoživotní přínos, kterou získal MUDr. Jiří Laštůvka z oddělení ORL v EUC Klinice Ústí nad Labem.
HLAVNÍ SEKCE
Moderuje: MUDr. Jiří Pešina
Snídaně 8:00–9:00
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ (9:00–9:10)
BLOK I. (9:10–10:40)
Coffee break 10:40–11:00
Blok II. (11:00–12:15)
Oběd 12:15–13:15
Blok III. (13:15–14:45)
Zakončení konference (14:45–15:00)
PARALELNÍ SEKCE / WORKSHOPY
Ultrazvuk v ordinaci praktického lékaře
Kardiopulmonální resuscitace se základními pomůckami včetně AED
PŘIHLÁŠENÍ NA WORKSHOPY:
E-mailem na info@ambulance21.cz nám zašlete své jméno a název konkrétního workshopu (včetně preferovaného času), o který máte zájem. Ze stejného e-mailu pak dostanete odpověď, zda registrace na workshop byla úspěšná, nebo již byla naplněna jeho kapacita, případně Vám nabídneme jiný volný termín.
Vyhrazujeme si právo na případnou změnu programu